MEDİKAL OZON TEDAVİSİ

Ozon üç oksijen atomundan oluşan renksiz bir gazdır. Stratosferde bulunur ve güneşin ultraviyole ışınlarından dünyayı koruma özelliğine sahiptir.

Yaklaşık 150 yıldan uzun bir zaman önce dezenfektan özelliği ile hastalıkların tedavisinde ilk defa kullanılmıştır. Birinci dünya savaşında yara tedavisi için kullanıldığında dezenfektan özelliğinin yanında kan akışını arttırdığı ve antienflamatuvar özelliğe de sahip olduğu anlaşılmıştır.

Günümüzde tedavi amacıyla medikal ozon kullanılmaktadır. Medikal ozon, ozon-oksijen karışımıdır (ozon konsantrasyonu %5’in üstünde, oksijen konsantrasyonu %95’in altında olmamalıdır, Ozon reaktif bir molekül olduğu için asla saf olarak verilmemelidir.)

Medikal ozon sistemik veya farklı lokal uygulama teknikleriyle uygulanabilmektedir. Bunlar majör uygulama, kas içine , cilt altı, rektal uygulama,tetik-akupunktur noktalarına uygulama, ozonlu su ve ozonlanmış yağ ile topikal uygulama şeklinde olabilmektedir.

Ozonun tedavi edici ve toksik doz aralığı bulunmaktadır. Sistemik ve lokal uygulama tekniklerinde 5-60 mq/ml tedavi edici doz aralığı  geçerlidir.

Düşük dozlarda immünmodülatör, orta dozlarda immunmodülatör ve antioksidan özelliğe sahiptir. Yüksek doz, ülserlerde ve enfekte yaralar da tercih edilmektedir.

Tedavi seanslarının sayısı ve uygulanacak ozon dozu, hastanın genel durumuna, yaşına, ve esas hastalığına bağlı olarak değişebilir. Ortalama 15-20 seans  ve haftada 2-3 kez uygulanabilmektedir. Klinik olarak  beşinci ve onuncu seansta iyileşme olduğu ve on iki seanstan sonra antioksidan etkinliğin başladığı  kabul edilir.

Medikal ozon tedavisinin etkili olduğu durumlar;

Ozon gazı hiçbir koşulda SOLUNMAMALIDIR.

Vitamin (Cvit, E vit) ve antioksidanlar ozon tedavisi ile birlikte VERİLMEMELİDİR.

Medikal ozon uygulanmasının sakıncalı olduğu durumlar;

Ozon tedavisi, bu konuda eğitimli ve deneyimli bir  doktor tarafından hastane ortamında uygun ekipmanla uygulanması gereken  tıbbi bir tedavidir.

Daha fazla bilgi istiyorum.

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter

Bir sorum var

BİLGİLENDİRME

Kolan British Kyrenia Medical Center şubemiz geçici süreliğine yenilenmektedir.

Yeni binamız en yakın sürede Karaoğlanoğlu’nda hizmete başlayacaktır.

Lefkoşa Kolan British Hospital’den randevularınızı alabilirsiniz.